Sevgililer Günü Hikayesi; sevgililer günü  Her yıl 14 Şubat’ da kutlanan özel bir gündür, bu günde sevgililer, yada eşler birbirlerine hediyeler verirler, bu hediyeler ile onlara duydukları sevginin bir işareti olarak kabul edilmektedir.

Sizde Sevgililer günü hediyeleri için Sevgililer günü hediyeleri sayfamızdan sevgiline bir hediye alabilirsiniz

Sevgililer günü hediyeleri için 4 konsept belirledik bu konseptlerden birini seçip sevgilinize sevgililer günü hediyesi alabilirsiniz

Bu gelenek eski roma dönemine kadar uzanan eskidir ve 14 şubat roma halkı için önemli bir gündür, Çünkü heryıl 14 şubat günü Roma tanrısı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno ya karşı duyulan saygıdan dolayı tatil yapılırdı.

Juno  Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da bilinirdi. Bu günün ardından 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlardı.

Lupercalia Bayramı Roma halkının genç nüfusu için büyük önem taşırdı. Gençler sadece Lupercalia Bayramı süresinde birbirlerinin partneri olabiliyorlardı. Hangi genç erkeğin, hangi genç kadın ile bir çift olacağı bu eski bir gelenek olan Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan çekilişler ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, adlarını küçük kağıt parçalarına yazarak bir kavanoza koyuyorlardı. Ardından genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri süresince birlikte oluyorlardı. Bu birliktelikler sonucunda birbirine âşık olan çiftler için bayram süresinin bitiminde de gelişip genellikle evlilikle sonlanabiliyordu.

Aziz Valentine Günü

İmparator 2. Claudius, zamanında Roma’yı kendi sert kuralları ile zalimce idare eden bir hükümdardı. Onun için en önemli şey ordusunda savaşacak asker bulmaktı. Claudius’a  göre bunun tek sebebi Romalı erkeklerin sevgililerini ve ailelerini bırakmak istememesiydi. bu yüzden Claudius Roma’daki tüm evlilik, nişan ların kaldırdı. Aziz Valentine,  Claudius’un döneminde Roma’da bulunan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius la birlikte Claudius’un yasaklamalarına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam ediyordu. Ancak Claudius bu durumu bir zaman sonra öğrenince. Aziz Valentine’i insanları evlendirdiği için tutuklandı ve ceza olarak’ta sopa ile dövülerek öldürttü Aziz Valentine M.S 270 yılının 14 Şubat’ında Hıristiyan şehitliğine gömülmüştür.

Bu sıralarda Roma’daki putperest topluluğu, şubat ayı içerinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı putperest ilahları için kutluyorlardı. Bayram arifesi yapılan çekilişi ise rütiele bağlı kalarak uygulamaya başlamışlardır. Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu zamanlarda hizmet veren papazlar bu kutlamaların, özellikle de bekar gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsızlık duydukları için bir çözüm bularak. Bu gençlerin adlarınını azizlerle birlikte anılmasını istemeleri sebebiyle Lupercalia Bayramı’nın başladığı günün ismini “Aziz Valentine Günü” olarak kutlamaya başlamışlardır.